Harrison Ford’a ait olan Star Wars senaryosuna rekor fiyat

Sinema tarihinde kendine hatırı sayılır bir yer edinmeyi başaran Yıldız Savaşları (Star Wars) filminin senaryosu 10 bin pound’un (yaklaşık 388 bin lira) üzerinde bir fiyata satıldı.

Seride Han Solo karakterini canlandıran Harrison Ford, ilk filminin dördüncü senaryo taslağını, çekimler sırasında Londra’da kiraladığı dairede bıraktı

Şimdi Harrison Ford’un unuttuğu Star Wars senaryosu açık artırmada 10.795 pound’a (yaklaşık 420 bin lira) satıldı.

Orijinal adı The Adventures of Luke Starkiller olan ilk Star Wars filminin senaryosunun dördüncü taslağının tahmini satış fiyatının 8 bin – 12 bin pound arasında olması bekleniyordu.

15 Mart 1976 tarihli senaryo Ford tarafından kullanılmış ve daha sonra çekimler sırasında Londra’da kiraladığı bir dairede bırakmıştı. Eksik ve ciltsiz senaryo, revizyonları gösteren farklı renkli sayfalara sahip ve son düzenlemeden kesilen sahneleri ve karakterleri içeriyor.

Eşyalar 50 yıldır Londra’nın Notting Hill kentindeki bir evde saklanıyordu. Sahipler en üst iki katı Ford’a kiralamıştı ve Prenses Leia’yı canlandıran Carrie Fisher ve Luke Skywalker’ı canlandıran Mark Hamill, kaldığı süre boyunca de sık sık Ford’u ziyaret edenler arasındaydı.

Excalibur Auctions müzayedecisi Jonathan Torode şunları söyledi: “Satışta, Star Wars tarihinin daha önce hiç görülmemiş bu parçaları için dünyanın dört bir yanından teklifler geldi. Bu senaryonun diğer kopyaları daha önce piyasaya çıkmış olsa da yeni bir rekor kırıldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir