İşte SpaceX’in Starship roketi böyle hazırlıyor!

Firma, bu dev roketi olağanüstü bir hızla monte ederek uzay araştırmalarında yeni bir sayfa açıyor. Bu hızlı montaj süreci, SpaceX’in uzay keşiflerindeki yenilikçi yaklaşımının ve teknolojik üstünlüğünün bir kanıtı olarak karşımıza çıkıyor.

SpaceX, “Mechazilla” adını verdiği robotik fırlatma kulesinin, şirketin Starship roketini üçüncü test uçuşu öncesinde nasıl hızlı bir şekilde üst üste koyduğunu gösteren etkileyici bir video paylaştı. Texas, Boca Chica’daki SpaceX Starbase tesisindeki kule, roketin üst aşamasını iki kol ile tutarak birinci aşama güçlendiricisinin üstüne taşıyor. Bu sürecin hızlandırılmış videosu, roketin güney Teksas kıyısındaki fırlatma alanında muhteşem bir görüntü oluşturduğunu gözler önüne seriyor.

Starship, uçan en güçlü roket olma özelliğini taşıyor ve birinci aşama Super Heavy roketi ile üst aşama Starship uzay aracından oluşuyor. 120 metre yüksekliğindeki (395 feet) Starship aracı, fırlatma sırasında 17 milyon pound itki gücü üreterek, NASA’nın Ay roketi Saturn V’nin iki katından fazla ve yeni Space Launch System roketinin neredeyse iki katı bir güç sağlıyor.

SpaceX CEO’su Elon Musk, bu hafta başında Starship’in üçüncü insansız test uçuşunu erken Mart’ta gerçekleştirmeyi umduğunu belirtti. Kesin fırlatma tarihi, Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) Kasım ayında gerçekleşen Starship’in ikinci uçuşu hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamlamasına ve uçuş izni vermesine bağlı olacak.

İlk iki test uçuşu, Nisan 2023’te gerçekleşen ilk uçuşla birlikte, kalkıştan kısa bir süre sonra başarısız oldu. Ancak, ikinci uçuş, ilk denemeden bir iyileştirme göstererek aşama ayrımını başardı. SpaceX, üçüncü uçuşla birlikte bir başka kilometre taşına ulaşmayı umuyor ve Starship uzay aracını yörüngeye oturtmayı hedefliyor.

İlk test uçuşlarının başarılı olması durumunda, roketin her iki parçası da denize iniş yapacak, ancak uzun vadeli hedef, SpaceX’in artık düzenli olarak yaptığı gibi Super Heavy güçlendiricisini dik bir şekilde iniş yapabilmesini sağlamak. Böyle bir sistem, tek bir güçlendiricinin birden fazla kez kullanılmasını sağlayarak görev maliyetlerini dramatik bir şekilde azaltacak.

Starship uzay aracı, sadece Dünya’ya değil, diğer gök cisimlerine de iniş yapacak şekilde tasarlandı. Gerçekten de, Starship’in modifiye bir versiyonu, şu anda Eylül 2026 için planlanan bir misyonla NASA’nın Artemis III astronotlarını Ay yörüngesinden Ay yüzeyine taşıyacak. SpaceX, ayrıca Starship sistemini, 2030’larda Mars’a mürettebat ve kargo taşımak için kullanmayı da düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir