Sinema yazarı Sungu Çapan hayatını kaybetti

Bir süredir rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi gören sinema yazarı ve eleştirmeni Sungu Çapan, 76 yaşında hayatını kaybetti.

Sinema Yazarları Derneği’nden (SİYAD) yapılan açıklamada, “Türkiye’nin yetiştirdiği değerli sinema yazarlarından biri olan, duayenimiz, ağabeyimiz, arkadaşımız Sungu Çapan’ı kaybettik… Başımız sağ olsun…” denildi.

Sinema yazarı ve eleştirmeni Sungu Çapan, 1947’de dünyaya geldi. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (D.G.S.A.) Grafik Sanatlar Bölümü’nü bitirdi. Bir süre bu mesleği yapan Çapan, dergi ve kitap kapakları tasarladı. 1965’te Forum dergisinde ilk sinema yazıları yayımlanmaya başladı.

1968-1971 arası Paris’te yayaşan ve eğitim gören Sungu Çapan, ardından Türkiye’ye dönüp reklam şirketlerinde çalıştı. Türk Sinematek Derneği’nin kuruluşunda etkin görev alan Sungu Çapan, derneğin yayın organı Yeni Sinema’yı da yönetti, Yeni Sinema’nın özgün kapaklarını tasarladı.

Uzun yıllar Cumhuriyet gazetesinde haftalık yazılarını sürdüren Çapan eleştirileri, yazı ve röportajlarıyla 1+1, Express, Yeni Sinema, TV’de 7Gün, Milliyet Sanat gibi dergilerde de yer aldı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir