Prof. Dr. Erinç Yeldan: Seçimden sonra dalgalı dönem bir ay sürebilir

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Erinç Yeldan, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimlerin ardından dalgalı dönemin bir ay sürebileceği, sonrasının ise verilecek güven ile alakalı olacağını söyledi.

Prof. dr. Yeldan, Dünya gazetesinden Özlem Ermiş Beyhan’a konuştu.  Prof. Dr. Yeldan, Türkiye’de büyük bir belirsizliğin olduğunu söyleyerek, “Bu belirsizliği ortadan kaldıracak şey, YÖK; BDDK, RTÜK, TMSF gibi tüm kurumların görevlerini layıkıyla yapacakları bir kadro değişikliğine gidileceğini ve yeni gelecek ekibin net biçimde açıklanması olabilir” diye konuştu.

“Döviz kurları ve faizlerde iniş çıkışlar yaşanacak”

Seçim sonrası dönemde piyasanın dengesini bulmaya çalışacağını belirten Prof. Dr. Yeldan, döviz kurlarında ve faizde sert çıkışlar ve sonra geri gelişler yaşanacağını dile getirdi. Seçimden sonra yaşanabilecek dalgalı döneme dair öngörülerini paylaşan Prof. Dr. Yeldan, şu ifadeleri kullandı:

“Belki bir aya kadar sürecek, bu verilecek tepkilere bağlı, döviz kurunda yukarı, sonra aşağı, piyasa faizinde yukarı, sonra aşağı giden bir yapı göreceğiz. Karar alma mekanizmaları üzerindeki baskı kaldırılır ve sistem çalışır hale gelirse hem döviz kurunda hem faizde, enflasyon beklentilerinin kırılmasıyla ülke risk algısının, yani CDS’lerin geri geldiğini göreceğiz.”

Prof. Dr. Yeldan, enflasyona dair ise, “Türkiye’de enflasyonun bu kadar yüksek olmasına yol açacak bir gelişme yok şu anda; enerji fiyatları düşüyor, kurda büyük bir artış yok. Ancak beklenti enflasyonu ile nasıl olsa artar denilerek fiyatlar adım adım şişmeye devam ediyor…” değerlendirmesini yaptı.

“Türkiye için yüzde 10-12 seviyesinde enflasyon olağan”

Sıcak para akışına karşı da önlem alınması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Yeldan, “Bir finansal işlem vergisi ile sıcak para akımlarının dalga boyunu körükleyecek işlemleri engellemek gerekli. Döviz kuru üzerine nominal olarak bir hedefle değil, bu dalgalanmanın sağlıklı ve doğal olarak görülüp güven verici, müdahale olmadan ancak şeffaf bir Merkez Bankası karar alma mekanizması ile sorunun kontrol altına alınabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Yeldan, Türkiye’de yüzde 10-12 seviyesinde enflasyonun olağan kabul edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*