Eski Erzurum Valisi Okay Memiş, AFAD Başkanı oldu; Tamer Karadağlı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne atandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre, eski Erzurum Valisi Okay Memiş, AFAD Başkanı olarak atandı.  Memiş, 10 Ağustos’ta yayımlanan valiler kararnamesiyle Edirne Valiliği’ne atanan Yunus Sezer’in yerine getirildi. Memiş, İmamoğlu’nun seçim döneminde taşlı saldırıya uğradığı sırada Erzurum Valisi olarak görev yapıyordu. 

Cumhurbaşkanı ve AKP  Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karar göre, birçok kuruma yeni atama yapıldı. Kararnameye göre, 12 bakanlıkta yeni atamalar gerçekleşirken 6 bakanlıkta bazı isimler görevden alındı.

Memiş, İmamoğlu’na taşlı saldırıda Erzurum Valisi’ydi

Karara göre, eski Erzurum Valisi Okay Memiş, AFAD Başkanı olarak atandı. Mayıs seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ve CHP’lilerin taşlı saldırıya uğradığı, saatlerce olaylara etkin müdahale edilmemesi nedeniyle tartışma konusu olan Erzurum’da emniyet müdürünün ardından vali de değişmişti. 10 Ağustos gece yarısı yayımlanan valiler kararnamesiyle Erzurum Valisi Veli Oktay Memiş’in yerine Mustafa Çiftçi atanmıştı.

11 Ağustos gece yarısı yayımlanan kararla, Okay Memiş AFAD Başkanlığına atandı. Erzurum İl Emniyet Müdürü olan Levent Tuncer ise 1 Ağustos’taki emniyet kararnamesiyle görevden alınmış, yerine  Karabük İl Emniyet Müdürü Kadir Yırtar atanmıştı.

SGK Başkanı Raci Kaya; TOKİ Başkanı Ömer Bulut oldu

Karara göre, SGK Başkanlığına Raci Kaya, İŞKUR Genel Müdürlüğü’ne Samet Güneş atandı. TOKİ Başkanlığına ise Ömer Bulut yeniden atandı. Karayolları Genel Müdürlüğü’ne Ahmet Gülşen getirildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne Volkan Mutlu Coşkun atanırken, oyuncu Tamer Karadağlı ise Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olarak atandı. İller Bankası Genel Müdür Recep Türk oldu.

AFAD Başkan Yardımcısı Uğur Sezer ile Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Selman Ayaz ise görevden alınan isimler arasında yer aldı. Dışişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığına Mehmet Vakur Erkul, İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığına ise İbrahim Akın getirildi.

TOLGA ŞARDAN YAZDI | Valiler kararnamesi: Soylu’ya “gönülden bağlı olanlar” merkeze alındı, Erzurum Valisi Memiş AFAD’ın başına geliyor, bakanlık boşaltıldı

TOLGA ŞARDAN YAZDI: Soylu’nun ekibine yönelik tasfiyede ilk raund: Ankara ve İzmir Emniyet müdürleri merkeze alındı, 52 kentin emniyet müdürü değiştirildi

Valiler kararnamesi: 57 ile vali ataması yapıldı, Soylu’ya yakın bazı valiler merkeze çekildi; depremden sonra en çok eleştirilen kurum olan AFAD’ın başkanı vali yapıldı

İçişleri Bakanlığı görevini yaklaşık 7 yıl sürdüren Süleyman Soylu’nun, yerini Ali Yerlikaya’ya bırakmasının ardından emniyet ve bakanlık bürokrasisinde yaşanan değişim, Valiler Kararnamesi ile de devam etti. Yeni bakan Yerlikaya ve ekibinin uzun süredir üzerinde çalıştığı Valiler Kararnamesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlandı. Kararnameyle 57 ilin valisi değişti, kulislerde bir bölümü Soylu’ya yakın olduğu konuşulan 16 vali merkeze çekildi. Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra en çok eleştirilen kurumların başında gelen AFAD’ın başkanı Yunus Sezer, bu görevden alınarak Edirne Valiliği’ne atandı. 5 Temmuz’da TBMM Genel Sekreterliği görevini devreden Mehmet Ali Kumbuzoğlu da Aksaray Valiliği’ne getirildi. Kararnamede merkeze çekilen ve görev yeri değiştirilen isimler de dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete‘de yayımlanan 73 kişilik kararnameyle 57 ile vali ataması yapıldı, 16 vali ise merkeze çekildi.

Soylu’ya yakın isimler merkeze

Ankara kulislerinde, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla yakın olduğu konuşulan isimlerden Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Şırnak Valisi Osman Bilgin, Ordu Valisi Tuncay Sonel, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım merkeze çekilen valiler arasında yer aldı.

TIKLAYIN | 57 ile vali ataması yapıldı, Soylu’ya yakın bazı valiler merkeze çekildi; depremden sonra en çok eleştirilen kurum olan AFAD’ın başkanı vali yapıldı

Emniyet kararnamesi: Ankara, İzmir, Bursa, Denizli, Erzurum, Edirne, Şanlıurfa ve Muğla’nın da aralarında bulunduğu 24 ilin emniyet müdürü görevden alındı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Mayıs seçiminden sonra Süleyman Soylu’yu kabine dışında bırakarak Ali Yerlikaya’yı İçişleri Bakanlığı’na getirmesinin ardından emniyet teşkilatında en büyük operasyonu yaptı. 1 Ağustos Pazartesi gece yarısından sonra (2 Ağustos) yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesiyle Soylu döneminde göreve getirilen 24 ilin emniyet müdürü görevden alındı. Ankara, İzmir, Bursa, Denizli, Erzurum, Edirne, Şanlıurfa ve Muğla’nın da aralarında bulunduğu 24 ilin emniyet müdürleri “kızak görev” olarak bilinen, “Emniyet Genel Müdürlüğü emrine” alınarak merkeze çekildi. Kararname ile Soylu döneminde göreve getirilen Emniyet Genel Müdür yardımcıları da değişti.

Soylu’nun en yakınındaki isimler olarak bilinen iki kritik isim, görevden alınarak, “kızak göreve” getirildi. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Resul Holoğlu ile Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Emniyet Genel Müdürlüğü emrine çekilen isimler arasında yer aldı. Ayrıca, İstihbarat Daire Başkanı olarak görev yapan Sabit Akın Zaimoğlu da bu kritik görevinden Bursa İl Emniyet Müdürlüğü’ne atandı. Terörle Mücadele Daire Başkanı Hasan Yiğit ise Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle, görevden almalar ve yer değişiklikleriyle birlikte toplam 52 ilin emniyet müdürü değiştirildi. Kararnamede, toplam 83 emniyet personelinin ismi yer aldı. 

TIKLAYIN | Emniyette büyük operasyon: Ankara, İzmir, Bursa, Denizli, Erzurum, Edirne, Şanlıurfa ve Muğla’nın da aralarında bulunduğu 24 ilin emniyet müdürü görevden alındı!

TIKLAYIN | Yerlikaya iki günde iki kez İstihbarat’a gitti ve kim bu polis müdürleri?

TIKLAYIN | Yeni Emniyet Genel Müdürü’nün masasındaki tablo: Soylu’nun yedi yıllık enkazı kaldırılacak

TIKLAYIN | Dink olayında devlet görevlilerinin yargılanmasındaki acele niye?

TIKLAYIN | Marmaris dosyasında yeni sayfa: Kaymakam, Müdür Bey’in guletini Vali’ye bildirmiş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir